Vimmerby folkhögskola och Covid-19

Du är här:
Vimmerby folkhögskola och Covid-19
Viktig information

Nya rekommendationer från 12 januari

Från och med 12 januari gäller nya allmänna råd och rekommendationer från Folkhälsomyndigheten för att minska smittspridningen av covid-19 där det står att för folkhögskolor, yrkeshögskola och kommunal vuxenutbildning bör undervisning bedrivas på plats i lokalerna. På vår hemsida kan du läsa om vad som gäller Vimmerby folkhögskola under resten av januari för att ändå minska risken för smittspridning:
https://www.vimmerbyfolkhogskola.se/nyheter/2022-01-07-information-infor-kommande-veckor/

Seniorkursen skjuter fram sin start till vecka 6 och följer därefter sitt vanliga schema.
Övriga kurser, med vissa undantag, kommer läsa varannan vecka på distans och varannan vecka på plats.

Vi gör såhär för att minska trycket på gemensamma ytor och minska risken för smittspridning.


Bor du på internatet och blir sjuk så måste du stanna på ditt rum och kontakta skolan och sjukanmäla dig så vi vet om att du behöver få din mat till dig på rummet. Ta kontakt med internatvärd Terese 0492-143 51 om du har frågor kring detta.

Vi fortsätter med att hålla på de tidigare rekommendationerna:

  • Håll avstånd
  • Stanna hemma och gör PCR-test vid symtom – även om du är vaccinerad. (Stanna kvar hemma så länge du har symtom även om PCR-test visar negativt för covid-19.)
  • Stanna hemma och gör PCR-test efter utlandsresa – även om du är vaccinerad.
  • Stanna hemma om någon i ditt hushåll får covid-19. Följ instruktioner från smittskydd.
  • Strikta rekommendationer gäller för ovaccinerade med uppmaning att inte träffa personer i riskgrupp eller personer över 70 år.
  • Har du inte vaccinerat dig ännu eller bara tagit första dosen ska du läsa mer på bifogad bild.
  • Är du inte vaccinerad ännu så uppmanas du att göra det!
Informationsbild till den som ännu inte vaccinerat sig eller bara tagit första dosen.


Läs mer om Folkhälsomyndighetens information om vuxenutbildning: https://www.folkhalsomyndigheten.se/smittskydd-beredskap/utbrott/aktuella-utbrott/covid-19/verksamheter/larosaten-och-annan-hogre-utbildning/?fbclid=IwAR2Mlhh054crceodHJmfk-JO5FB82kEQIO-bwI22t3Y7vNbj_d7MeGwrwck