Tillval – Skrivande

Du är här:
Tillval – Skrivande
skriva

Går du på någon av våra kurser nu under våren? Tycker du om att skriva? Vill du tillsammans med andra utvecklas i ditt redan befintliga skrivarintresse, eller lära dig från början. Då är detta tillval ett utmärkt val för dig.

Varje vecka går vi igenom olika moment (dialog, miljöbeskrivning, karaktärer, dramaturgi med mera, efter era behov). Sedan är det bara att ägna resten av tiden till att skriva och skapa. 

Kanske vill du skriva noveller, en roman, en seriestrip eller något annat – alla möjligheter finns! I gruppen kan man också ta hjälp av varandra genom att man läser varandras texter och ger respons om så önskas.

Det finns fortfarande möjlighet att vara med!

Tillvalet ligger pass 4, kl. 14.30 – 15.50 på torsdagar!

Mejla Sandra för att anmäla dig!