17 april – Folkhögskolans dag

Du är här:
17 april – Folkhögskolans dag
Höstbilder på skolan

Årets tema är Folkhögskolan – en samlande kraft lokalt. Vad innebär det för oss på Vimmerby folkhögskola?

Förutom att vi har kurser, utbildningar och yrkesutbildningar på både gymnasial och eftergymnasial nivå så har vi på Vimmerby folkhögskola bland annat haft samarbete med Sevedebygdens naturskyddsförening vid fagning av ängen vid Sund Södra Vi. Våra deltagare har gjort en rejäl insats för att bevara denna äng under många år!

Vi samarbetar även med olika föreningar när vi kör våra temadagar ”Tillfälligt Avbrott” och ger våra deltagare möjlighet att prova på olika aktiviteter som man kanske inte annars skulle kommit på att prova.

En annan viktig del i vårt lokala arbete är vårt samarbete med Kulturskolan i Vimmerby som gav oss möjligheten att erbjuda inte bara en, utan två, musikalutbildningar: Musikallinjen och Musikal – Produktionsår.

Har du något att dela? Gör det via hashtaggarna #folkisdinhamnistormen, #väljfolkhögskola och #folkhögskola i sociala medier.