Köp biljett till Fattiglappar och Silfversvansar!

Du är här:
Köp biljett till Fattiglappar och Silfversvansar!
Fattiglappar och silfversvansar 1920x1080

Musikallinjen på Vimmerby folkhögskola presenterar föreställningen ”Fattiglappar och Silfversvansar”! Den 22 mars kl. 18.30 och den 23 mars kl. 14.00 kan du få följa med och se vad som händer när eleverna från den nedbrunna Lindhagskolan hamnar på den prestigefulla Sankt Nicolai Akademien, där de får ett kallt välkomnande av ”S.N.A”-eleverna och rektor Urselius som styr skolan med järnhand.

Vad sker när två olika världar möts? Kommer grupperna kunna förenas? Och hur brann Lindhagskolan ner egentligen?

Du hittar biljetterna på billetto: https://billet.to/961945-fattiglappar-och-silfversvansar

Föreställningen spelas på Kulturskolans teater.