8 mars – Internationella kvinnodagen

Du är här:
8 mars – Internationella kvinnodagen
IMG_2586 conv

Den 8 mars uppmärksammade vi på Vimmerby folkhögskola internationella kvinnodagen. I skolans dagrum finns det en utställning där våra deltagare har gjort olika affischer med budskap om frihet, rättighet och jämlikhet. Det var även musikunderhållning under dagen. På bilden till det här inlägget är tårtan som vi fick till fikat för att uppmärksamma dagen!

På FN:s hemsida kunde vi inför 8 mars 2023 läsa: ”Efter tidigare framsteg för kvinnors rättigheter är nu jämställdheten på global tillbakagång. I mitten av mars hålls FN:s kvinnokommission i New York. Där har FN-medlemmarna en viktig uppgift att, i ljuset av pandemi, konflikter och naturkatastrofer, verka för att stödet till världens kvinnor och flickor stärks.” (Länk till FN:s hemsida)